WING CHUN KUNG FU
BYDGOSZCZ
Historia Wing Chun Kung Fu
Narodziny systemu Wing Chun, umiejscawia się w czasach upadku dynastii Ming (1368- 1644) i przejęcia władzy przez Mandżurów (1644-1911). Represyjne rządy, nowych władców wywołały odruch tworzenia się grup oporu, które miały z czasem utworzyć armie rewolucyjną. Mieszanie się obu kultur, szczęśliwie postawiło w uprzywilejowanej sytuacji klasztory buddyjskie, a wśród nich Shaolin, kolebkę kung fu. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla szkolenia rebeliantów. Problemem był jednak czas niezbędny do opanowania nauczanych tam metod walki, dwie dekady. Pięciu "starszych” świątyni, podjęło się szczegółowej analizy wszystkich nauczanych systemów, w celu stworzenia metody, która sprosta dwóm kryteriom: będzie do wyuczenia w krótszym czasie i będzie doskonalsza od dotychczasowych. Zadanie powiodło się, a metoda zyskała nazwę Wing Chun – Nadzieja na Przyszłość. Zanim jednak rozpoczęto powszechne szkolenie, klasztor został najechany i spalony. Z pożogi ocalała jedynie mniszka Ng Mui. Samotnie rozwijała dalej nowe kung fu. Z czasem przekazała je osieroconej dziewczynie, którą nazywała Yim Wing Chun. Legenda głosi, że po opuszczeniu mniszki, dziewczyna wędrowała samotnie po kraju i zdarzało się jej, dla zdobycia pieniędzy brać udział w rozmaitych turniejach. Czasem stawiała zamiast pieniędzy obietnicę małżeństwa. Zakłady przyjmowano, Wing Chun była piękną dziewczyną. Wygrywała wszystkie pojedynki, aż na jej drodze stanął Leung Bok Cho, mistrz stylów południowego Shaolin. Cóż, serce nie sługa. Zaaranżowała przegraną i wkrótce stali się małżeństwem. Przez lata Leung nie znał sekretu swego zwycięstwa, jednak Wing Chun postanowiła podzielić się swą wiedzą z mężem, który po kilku latach stał się kolejnym mistrzem nowej sztuki walki.
Przez następne pokolenia wing chun kung fu przekazywane było wyselekcjonowanym studentom. Jednym z nich był Leung Jun. Mieszkał wraz z synami Cheun‘em i Bak‘em w Fatshan. Zajmowali się prowadzeniem sklepu zielarskiego. Leong Jun był znany i podziwiany ze swe mistrzostwo w sztuce walki. Jego sąsiad o imieniu Chan Wah Soon, rosły i bardzo silny mężczyzna, bardzo pragnął zostać uczniem Juna. Ten jednak uparcie odmawiał, przekazując swa wiedzę jedynie synom. Bliskie sąsiedztwo, umożliwiało Wah‘owi obserwowanie z ukrycia ich treningów. Mistrz szybko zorientował się w sytuacji i aby ukarać natręta, zaczął wprowadzać zmiany do demonstrowanych ruchów. Ostatecznie jednak, dla lepszej kontroli nad poczynaniami Wah‘a postanowił go uczyć, ale nadal zmodyfikowanych ruchów. Wah nigdy nie zorientował się w sytuacji, ponieważ zmiany dopasowane były do jego warunków fizycznych i to czego się uczył było wystarczająco efektywne. Mistrz nie zmieniał stylu nauczania, ponieważ obawiał się, że po jego śmierci Chan Wah Soon sięgnie po tytuł mistrza systemu. Jego obawy sprawdziły się. Śmierć zabrała wkrótce Jun‘a i jednego z synów, Cheun‘a. Leung Bak został zmuszony do opuszczenia Fatshan, by ostatecznie osiąść w Hong Kongu. W powszechnej opinii Wielkim Mistrzem Wing Chun został Chan Wah Soon. Wiele lat później w jego domu pojawił się chłopiec, który przedstawił się jako Yip Man. Został jego ostatnim uczniem. Cztery lata później mistrz Wah zmarł, a los rzucił młodego Yip Man‘a do Hong Kongu. Pewnego dnia przedstawiono go ekscentrycznemu starszemu mężczyźnie, cieszącemu się opinią mistrza kung fu. Po krótkiej konfrontacji, młody praktyk musiał uznać przewagę przeciwnika. Nic w tym dziwnego, pojedynek stoczył z samym Leong Bak‘em. To zrządzenie losu pozwoliło Yip Man‘owi poznać druga wersję systemu. Został uczniem Leung Bak‘a.
Wiele lat później powiedział - dobre podstawy osiągnąłem dzięki Chan Wah Soon‘owi, ale technik bardziej wyrafinowanych nauczyłem się od Leung Bak‘a”. W 1948 roku, kiedy komuniści przejęli władzę w Chinach, Yip porzucił swój majątek i przeniósł się do Makao. Żyjącego w skrajnym ubóstwie otoczył opieką Leong Shan, mistrz stylu białej brwi. Uchodzi on za pierwszego ucznia Yip Mana. Yip Man zmarł na raka gardła 2 grudnia 1972 roku. Do grona jego najbardziej znanych uczniów należy William Cheung, którego Yip Man wybrał na spadkobiercę systemu Leung Bak‘a zastrzegając, że póki żyje nie wolno mu jej nikomu przekazywać. Po śmierci Yip Mana postanowia przedstawić ją nowym pokoleniom uczniów. Od roku 1973 naucza tej wersji wing chun w założonej przez siebie szkole w Melbourne w Australii. Stała się kwaterą główną organizacji The Word Wing Chun Kung Fu Association zrzeszającej tysiące praktyków z całego świata. W latach 1987-1991 studiował w niej Mistrz Didier Beddar.
SP nr 56 w Bydgoszczy
ul. Karpacka 30
Wt. 19:00 - 20:30
Cz. 20:30 - 22:00